Social Icons

.

четвъртък, 6 септември 2012 г.

50 години група на художниците, Монтана
На 04.09.2012 в зала "Кутовица", гр. Монтана бе открита юбилейна изложба на художници от Монтана, Берковица и Вършец. В залата свой произведения представят проф. Галилей Симеонов, Венелин Захариев, Теодоси Антонов, Димитър Гоцак, Чавдар Антов, Христо Михайлов, Николай Пенков, Господин Господинов, Любомир Мечков, Георги Паунов, Валентин Герасимов, Виктория Михайлова и др. Годината 1962 е рождена дата за творческите формирования на художниците по окръзи в България. За някогашната михайловградска група – също. През юни-юли същата година се организира и подреди учредителната изложба с участието на художници от Mонтана/тогава Михайловград/, Лом, Берковица и Вършец. Художниците бяха вкарани в руслото на професионализма под егидата на СБХ – София. Някои от тях покориха изложбените зали в България, а някои и в чужбина. За пръв творчески секретар бе предложен и избран именитият скулптор Георги Апостолов, а няколко години по-късно този пост зае току що дипломираният график Галилей Симеонов. После дойде ред последователно на Милчо П. Михайлов и Христо Михайлов. След промените през 1989 г. за творчески секретар бе избран Теодоси Антонов. Своя следа с творбите си оставиха и отишлите си от този свят Милчо Петров, Петър Миланов, Димитър Димитров, Веско Вачев, Петър Михайлов, Георги Мечков, Димитър Иванов/питката/, Николай Синьовски, Евгени Томов, Йордан Филипов и др. Картините им са подредени в худ. галерия "Кирил Петров" При окръжната група на художниците се извършваше и приложна дейност която се контролираше и оценяваше от специален Художествен съвет с председател. През годините (от 1962 до 1992 год.) председатели бяха Петър Миланов, Галилей Симеонов, Милчо Петров и Христо Михайлов, а дългогодишен секретар-счетоводител бе Василка Венева. Честит юбилеи!


Част от членовете на групата на художниците, гр. Монтана-началото на 80-те години.

Галилей Симеонов/седнал/, Теодоси Антонов и Петър Миланов/прави/-1972 година

Поздравления за юбилея от кмета на Монтана Златко Живков

Професор Галилей Симеонов

"Йовков"-худ. Г. Симеонов

"Апостолът"-худ. Г. Симеонов

Венелин Захариев

"Къщи"-худ. В. Захариев

"Есен"-худ. В. Захариев

Христо Михайлов

"Развитие"-худ. Хр. Михайлов

"Портрет"-худ. Хр. Михайлов

Теодоси Антонов

"Разговор с една актриса от нямото кино"-худ. Теодоси Антонов

"Данте е навсякъде и всякога"-бронз-худ. Теодоси Антонов

"Стара къща"-бронз-худ. Теодоси Антонов

Димитър Гоцак

"Бик"-бронз-худ. Д. Гоцак

"Ритон"-бронз-худ. Д. Гоцак


Господин Господинов/Батко Джони/
"Натюрморт"-худ. Г. Господинов



"Цветя"-худ. Г. Господинов



"Настроение"-худ. Г. Господинов

Любомир Мечков

"Църква"-худ. Л. Мечков

"Парк"-худ. Л. Мечков

Чавдар Антов

"Св. Димитър"-дърворезба-худ. Ч. Аантов

"Диана"-дърворезба-худ. Ч. Антов

Николай Пенков

"Гроздана"-худ. Н. Пенков

"Манастир"-худ. Н. Пенков

Виктория Михайлова

"Къщи"-худ. В. Михайлова

"Портрет"-худ. В. Михайлова

Валентин Герасимов

"Композиция"-худ. В. Герасимов

"Композиция I"-худ. В. Герасимов

Георги Панов

"Цирк"-худ. Г. Панов

"Пейзаж"-худ. Г. Панов

Георги Паунов/Паунец/

"Пейзаж"-худ. Г. Паунов

"Пейзаж"-худ. Г. Паунов

Иван Манойлов

"Зима"-худ. И. Манойлов

"Село"-худ. И. Манойлов

Кирил Апостолов

"Семейство"-худ. К. Апостолов

"Пейзаж"-худ.К. Апостолов

петък, 1 юни 2012 г.

Вграждане...

МОЯТ ГРАД – МОЯТА КРЕПОСТ

Всяка сутрин от прозореца на моята стая виждам слънцето, което ме поздравява с настъпващия ден , и хората, забързаните хора на улицата. Чувствам се някак си спокойна, защото съм част от живота на този малък град. В някоя такава сутрин отнасям мислите си в бъдещето: каква ли ще бъде гледката т о г а в а? Каква ли ще бъде гледката и какви ли чувства ще ме владеят т о г а в а, когато ще бъда в една друга действителност. Защото, явно, мечтите излизат извън границите на родното и сакралното. Всъщност едва ли ще срещна човек по улиците на тоя град, който да отрича обичта си към родното място - там, където е отраснал с майчината песен и където Балканът му напомня всеки ден за неземната красота на този чуден кът. Да, аз съм част от този град и се гордея, че съм закърмена с добродетелите му. Моят град ми дава не само очарованието си, но и духовна сила, която ме прави по-самоуверена… Родният град ти дава нужната подкрепа да изградиш свой кръгозор, свят, в който те водят мечтите ти, дава ти свободата да докажеш себе си… Но се замислям и върху нещо друго…Дали тази крепост, като те предпазва от несправедливостта и двуличието на чуждата действителност, не ти поставя преграда и не ограничава възможностите като една крайна фаза на интелектуално развитие и творчески пориви? Защото високите стремежи и постигането на крайни цели карат човека да върви по пътя на неограничените възможности, там, където личността излиза от битовата си зададеност. Всичко това предполага един по-висш етап на развитие и усъвършенстване. Безспорно, “града-крепост” играе значима роля в социалната съдба и в изграждането на една личност – екзистенциално и духовно. Всеки има правото да направи своя житейски избор, да приеме предизвикателствата на безнравствения свят като възможност за укрепване на борбения и свободолюбив дух. Животът не бива да се приема като подземно царство, в което властва нощта, но и романтичната представа за него като пролет и светлина често носи разочарование...

ИВЕЛИНА СВЕТОСЛАВОВА, 2005 год., ХІІ кл. ГПЧЕ “ Петър Богдан”, М о н т а н а

Не бива да буквализираме есето на Ивелина: крепостта е само символ, в който авторката вгражда и себе си, и идеята си. Фактът, че Йордан Радичков, с острия си нюх за нещата, също прозря една бъднина за своето малко отечество – Северозапада, сега ме кара да мисля, че кметът Живков, бидейки историк по образование, не може да не се осланя на тия дадености… /Константин Еленков?

Интервю

гр. Монтана
Златко Живков

Едно интервю с кмета на град Монтана

Господин Живков, след дни Монтана празнува. Как посрещате Вие Свети Дух тази година?

   - За 13-и път като кмет аз посрещам заедно с хората в моя град и с гостите ни празника Свети Дух. Всяка година е различна и това е най-важното. Надграждаме – не само в културната програма, която общината е подготвила за всички в града, а и по отношение на работата. Първата година от четвъртия ми мандат е много различна. Това е годината, в която всички усилия на мен и на екипа ми са съсредоточени към подготвяне на проекти и усвояване на пари по оперативните програми на Европейския съюз и Световната банка. В момента работим по над 20 проекта. Един от основните, който тези дни ще бъде финализиран, е новият сепаратор за битови отпадъци. Това е инсталация за преработка на боклук и е втората по големина в България. Инвестицията е 6 800 000 лева. Вече са подписани актове 15 и 16 и предстои официалното откриване. Особено съм горд с този проект и съм доволен, че той приключва в срок. Това всъщност е третият голям екопроект, реализиран от моя екип в последните 10 години след регионалното депо и пречиствателната станция. Сега предстои изграждането и на компостер, но това е задача за следващата година. Знаете, че в момента се работи по корекцията на река Огоста. До началото на септември работата ще приключи и хората в Монтана ще видят една различна река в участъка от Черния до пешеходния мост срещу болницата. Коритото ще бъде почистено до околовръстния път. Реката в регулацията на града става безопасна. Инвестицията е в размер на 1 300 000 лева. Не искам да пропусна инвестицията, която правим с пари от Световната банка. Средствата са в размер на 1 200 000 лева и са за реновирането на 2 детски градини. Стартира и изграждането на 3 нови центъра от семеен тип за деца, лишени от родителска грижа. Стойността им е над 2 000 000 лева. Това също е изключително важен проект за нас. Вярвам, че до края на годината ще успеем да завършим и грубия строеж на православния храм „Свети Дух”. Вътрешното оформление и паркът от 16 декара около него остават за следващата година. На финалната права сме с един от най-важните проекти – водния цикъл на Монтана. С 57 000 000 лева ще бъде подменена изцяло канализацията и неподменената до момента част от водопроводите на града. Този списък може да бъде попълнен с още проекти по оперативните програми „Развитие на човешките ресурси”, „Административен капацитет”, „Околна среда”, „Регионално развитие”. В условия, при които държавата няма възможност и намалява парите за общината, привлечените средства са единствената алтернатива за капиталови вложения и инвестиции. Това са възможностите, защото предвидените в държавния бюджет средства за общините намаляват всяка година. Това е най-голямото предизвикателство в този период.
Православен храм"Свети Дух"

   - Споменахте корекцията на река Огоста. Ще стана ли районът място за отдих, каквито има на Запад?

   - Това е така нареченото водно огледало, възможно е. С реализацията на проекта за Калето, който е много различен за нас – не сме създавали дотук устойчив туристически продукт, а целите на този проект са такива, се надявам Монтана да е част от националния календар. Мисля си, че с реализацията на този проект тя ще бъде притегателно място за още гости и туристи, ще даде още малко самочувствие за древното начало, датирано от ІІ век, а може би и по-рано. Ще дойдат и инвестициите.

   - Как работите с централната власт?

- От 1999 година до днес ми се наложи да работя с четири различни правителства и парламенти. За мен основната цел е развитието на общината. Има десетки примери за успешни проекти през това десетилетие, първо на XXI век. Научих се да изтривам горчивината от некоректни и недобросъвестни отношения на отделни хора и институции. Не съм склонен да се оплаквам от това, че не винаги срещам подкрепа за осъществяването на различни инициативи. Честно казано, предпочитам да не ми пречат, отколкото да ми помагат. Това е урокът. Но в момента взаимодействието с централната власт е на добро равнище. Намираме общ език и работим, независимо от всичко. Красноречив пример са проектите в областта на екологията.

   - Господин Живков, всичко което си казахме, звучи чудесно, но все пак навсякъде се говори, че Северозападът е най-бедният и изпаднал регион на Европейския съюз. Хората са най-бедни, няма работа. Вашият коментар?

   - Вече започнах да се дразня от непрекъснатите писания на разни специалисти, че Северозападният район е най-беден. Централен северен и Североизточен, с разликата от 30 долара, едва ли са по-богати. С изключение на Югозападния, където е столицата, останалите райони на България са сред най-бедните в Европейския съюз и между тях няма разлика. Проблемите са еднакви – отрицателен демографски прираст, безработица. Безработицата в община Монтана е около средната за страната, за областта обаче картината е по-различна. Около 65% от икономиката на цялата област е в Монтана, но това важи и за останалите областни градове. Много лесно е да се дават рецепти и да се правят констатации от хора, които не живеят в района и гледат нещата от дистанция. Повечето от тези хора никога не са стъпвали в нашия регион, но дават оценки. Важно е да се знае, че Монтана има шанс и в тези условия. Въпреки трудностите продължава работата, откриват се нови работни места. Голяма част от бизнеса в момента наистина се чувства смачкана, но така е в цяла Европа. Монтана зависи от усилията на всички и не би трябвало да се смесват емоции, останали от изборите. Този, който обича родния край, не би трябвало да върши каквото и да е срещу неговото развитие.

   - Споменахте, че се откриват работни места. Къде?

   - Освен новите работни места в завода за сепариране, испанската фирма „Монтана хидравликс” предстои да открие още един цех. На вниманието ни е всичко, което има отношение към изграждане на нови производствени мощности, търговска инфраструктура и обекти на територията на общината. Очаква се още една голяма търговска верига да стъпи в Монтана. Проектите също носят нови работни места. Надявам се следващите 3 години да се справим с най-голямото предизвикателство – успешното завършване на всичките проекти. Те ще отворят и места работа за хората, и ще придадат още по-европейски облик на Монтана.
Крепоста
Лпидариум

   - Нека сега поговорим за деня, в който Монтана празнува – 4 юни. Какво ще могат да видят хората, очаквате ли гости?

   - Традиционно за празника на града очакваме много гости от близо и далеч. Фолклорният фестивал, който започва утре и продължава до 6 юни, е част от тържествата. На наша сцена ще танцуват състави от Сърбия, Македония, Кипър, Хърватска, Латвия и Украйна. Очакваме делегации от побратимените ни градове Пирот и Дзержинский, от Китай, от посолствата на САЩ и Индонезия. Лично посланикът на САЩ у нас – негово превъзходителство Джеймс Уорлик, пристига. Тук ще са много неправителствени организации, кметове, народни представители и евродепутати. С китайците ще подпишем договор за продължаване на отношенията. Ще има много музика, наши гости ще са Севдалина и Валентин Спасови, Кичка Бодурова. Традиционната вече киноложка изложба ще е на 3 юни. Подготвили сме конни състезания под стената на язовир „Огоста”. Всички изяви, посветени на Свети Дух, ще са в дните от 3 до 6 юни.

   - Ще се почувстваме ли по-добре?

   - Надявам се хората да мислят позитивно и да се заредят с добра енергия за много работа, което ще доведе до общия успех на града ни. Констатациите, че сме по-нервни и понапрегнати, не са типични само за нас. Те са характерни и за другите народи в условията на криза, които се опитват да ги преодоляват. Просто наистина е необходим положителен заряд и нагласа за много работа. Няма как да бъде постигнат по друг начин успех. Аз не виждам голяма, чувствителна разлика с развитието на другите региони. Въпрос на нагласа, на желание да се свърши работа. Убеден съм, че с реализирането на тези проекти жизнената среда все повече говори за нормален и спокоен европейски град. Моето удовлетворение за празника идва от факта, че нещата в Монтана се случват. Реализирахме огромен обем работа и инвестиции за това десетилетие и сега в тежките икономически условия хората искат същото темпо. Очакванията са големи и аз гарантирам, че ще положа всички усилия, за да ги оправдаем. Надявам се да се справим и мисля, че ще имаме много добри и хубави моменти, свързани с града и развитието на общината. Монтана е и ще продължи да бъде лидер в развитието на Северозападна България – с доброто си географско положение, с най-добрата икономическа картина в региона, дори при тези условия. Благодарност за всички, настроени позитивно, които живеят и работят тук. Техният потенциал е огромен и разчитаме на всички тях.